Application of video materials in Foreign Language Teaching

Sharapova, V. V.
Фатєєва, В. Г.
Шарапова, В. В.

The main aspects of application of video materials in foreign language teaching have been defined. The active applying of video forms is the important mean of communicative oriented method in the process of foreign language teaching. The examples of implementation of audio-visual means in class and extra-curriculum activities have been given
Сегодня значительная часть филологов применяют аудиовизуальные способы обучения для улучшения образовательного процесса. Использование видеоматериалов позволяет разнообразить методы, способы и приемы обучения иностранного языка, рационально использовать учебное время и дает большие возможности для реализации творческого потенциала, как для студентов, так и для преподавателей.

Fatieieva, V. H. Application of video materials in Foreign Language Teaching / V. H. Fatieieva, V. V. Sharapova // Гуманіт. вісн. НУК. – Миколаїв : НУК, 2015. – Вип. 8. – С. 44–46.

video materials, the process of Foreign Language Teaching (FLT), extra-curriculum activity, communicative method, видеоматериалы, процесс обучения иностранному языку, внеаудиторные занятия, коммуникативный метод

Зібрання